BU HAFTANIN TREND BELEDİYE BAŞKAN ADAYI
Türk askeri beni sırtında taşıdı!

Haberi Paylaş

Tarih: 14 Mart 2018 11:13

Türk askeri beni sırtında taşıdı!

Afrin operasyonunu saha takip eden isimlerden olan Akşam Gazetesi'nden Levent Albayrak ile Mustafa Alkaç, çocuk yaştaki YPG'lilerle konuştu: 'Hep bizi öne sürdüler, çünkü Türk askerinin çocuk vurmayacağını biliyorlar. Bize baba şefkatiyle yaklaştılar. Arkadaşlarıma sesleniyorum; Teslim olun!'


Kuşatmanın tamamlanmasına birkaç km'nin kaldığı Afrin'de yakalanan YPG'li çocuklardan bazıları yaşadıklarını basına anlattı. İşte o haber:

"SENİN YAŞIDA KIZIM VAR SAKIN KORKMA"

(Hena H.İ.) Güvenlik güçleri tarafından Burseya'da yakalanan Hena H.İ. henüz 17 yaşında. Okuma yazması yok. Münbiç'te ailesiyle birlikte yaşarken PYD-YPG saflarına katılmak zorunda kalmış. Hena H.İ. başından geçenleri şöyle anlattı: "Arkadaşlar sürekli bana YPG'nin maddi olanaklarının fazla olduğunu söylüyordu. PKK'lılar annemin YPG'ye katıldığını ve kendileri için Burseya'da savaştığını söylediler. Benim de YPG'ye katılmam halinde ailemi görebileceğim ifade edildi. Münbiç'te PYD zulmü gördük, elimizde ne var ne yoksa yağmalandı. "Türk askerleri gelip her şeyinizi yağmalayacak, eziyet edecek" dediler. Bu topraklar için savaşmamız gerektiğini söyleyip duruyorlardı. Türk ordusu tarafından yapılan hava saldırılarında üst düzey komutanlar bizi bırakarak ‘destek getireceğiz' yalanı ile tünellerden kaçtılar. Yakalandığımda bir Türk komutan ‘Korkma senin yaşında kızım var. Sana hiçbir şey yapmayacağız. Senin kandırıldığını biliyoruz. Gel, geri kalan hayatını insan gibi yaşa, burada ölme' diyerek bir baba gibi yaklaştı. YPG hepimizi kandırdı. Ben Türk askerinden hiçbir kötülük görmedim."

"TÜRK ASKERİNİN ÇOCUKLARA ATEŞ ETMEYECEKLERİNİ BİLDİKLERİ İÇİN BİZİ CEPHEYE SÜRÜYORLARDI"

İbrahim A.(20): "Her zaman yenileri öne sürüyorlar. Kendileri hiç cepheye gitmiyor. Çocuk yaştaki militanları ön tarafa atıyorlardı. Çünkü Türk askerinin son aşamaya kadar onlara ateş etmeyeceklerini biliyorlardı. Bu işin sonu yok, ya ölüm ya cezaevi. Kimse kanmasın sesimi duyurabilsem oradaki arkadaşlarıma onurunuz için kaçın derdim. İstanbul'da kaçak olarak tekstil işinde çalışıyordum. Yakalanıp sınır dışı edildim. Tel Rıfat'ta PYD'liler yanıma gelip bana devlet kuracaklarını asker olacağımı olmazsam öldürüleceğimi söylediler. İdlib ve Tel Rıfat'ta savaş eğitimi aldım. Eğitim kampında çocukları ölümle korkutup işkence yapıyorlardı."

"ASKER BANA DEĞİL, SAĞIMA SOLUMA ATEŞ EDİYORDU, TESLİM OLMAM İÇİN..."


Safe C.(17): "Bize, Afrin'de olan küçük çocuklara sınıra gitmelerini, üzerinizdeki tabanca ile askere sığının ve eylem yapın diyorlardı. Kanas keskin nişancı tüfeği eğitimi veriyorlardı. Kız çocuklarını tercih ediyorlardı. Çünkü elleri daha az titriyor, vücutlarına hakim oluyorlardı. Üst düzey buradaki kızlarla nikah kıymışlar. Bu nedenle kendilerine hizmet etmek zorunda olduklarını söylüyorlardı. Sol ayağımdan yaralıydım. Askerler beni çok rahat öldürebilirdi. Ama asker bana değil sağıma soluma ateş ederek teslim olmaya zorladı. Askerle hiç çatışmadım, verdikleri tüfeği hiç kullanmadım. Asker beni üzerinde sırt çantası ve kaskı varken 1 km sırtında taşıdı. Bize YPG Türk askerinin işkenceci olduğunu söylemişti. Bunun tamamen bir yalan olduğunu anladım. Türk askerini gören herkes ellerini kaldırıp teslim olsun."


Kaynak:TİMETÜRK
Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

BÖLGE