MEKİF FUARI
BU NEDENLE  AKP’DEN İSTİFAMI VERDİM

Haberi Paylaş

Tarih: 01 Ağustos 2018 17:13

BU NEDENLE AKP’DEN İSTİFAMI VERDİM

“Van’ın Seçkinleri” adlı programa konuk olan Van Kültürü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Spor Kulübü Başkanı ve Beyzade aşiret sözcüsü Kaya Ortasaç, Van Gazetesi’ne flaş açıklamalarda bulundu.

SİYASET BİR HİZMETTİR

Ortasaç, “Eğer genel ve yerel başkanlarımız bizi yeterli görürlerse, bize fırsat verirlerse yapmak isterim ama tabi bu da bir yarıştır. Bu yarışta kazanıp kazanmamak önemli değil önemli olan bu uğurda insanın azmi ve çabasıdır. Öncelikli olarak siyasetten belediyeyi uzak tutmak gerekir çünkü siyaset bir hizmettir, insanların isteklerine ve taleplerine karşılık vermektir.”

 

 “Siyasetin temeli dürüstlükten gelir, o yüzden devletin başına geçen insan öncelikli olarak dürüst olmalıdır.”

BU NEDENLE VAN AK PARTİDEN İSTİFAMI VERDİM

Ortasaç,”Biz şu anda Ak Parti mevcut İl Başkanının, hem bizim derneğimizin başkanı olduğu için hem de onunla beraber yürüdüğümüz için İl Başkanı seçildikten sonra, bizi kendi yanında görmesini arzu etmiştik.  Çünkü bu süreçte biz onu hiç yalnız bırakmamıştık.  Maalesef siyasette bu gibi şeyler oluyor. Demek ki bizi yeterli bulmadılar ve bizi yönetime almayı tercih etmediler. Biz bu yola başladığımızda herhangi bir partiyi benimseyip de gitmemiştik. Bizim başkanımız İl Başkanı olunca biz de Ak Partili olduk. Ulusal ve İl başkanımız Fahri Bey seçilince ister istemez biz de gözümüzü Ak Partide açmış olduk. İnsanlar sürekli bizden hesap soruyorlardı ve ben bu süreçte artık insanlara hesap veremeyecek duruma geldiğimizi düşünüyordum. İnsanlarını önemsemezsek bir zaman sonra biz bunların sıkıntılarını çekeriz. Bazı dönem bazı şeyler beni çok rahatsız etti. Bu nedenden ötürü istifamı verdim. Ben yanlışını bulduğum bir yerde duramam çünkü yanlışın olduğu bir yerde doğrunun yeri olamaz. İstifamı verdikten sonra hiçbir açıklama gereği duymadım ve kendime yeni bir çizgi belirledim. "

“Hemen hemen hepimizde bencillik hastalığı var.”

"Benim hakkımda biraz tatsız eleştiriler yapıldı. Bu eleştirilere cevaben şunu söylemek isterim: Ben ne iş talep etmişim ne de başka bir şey. Bizim asıl derdimiz Vanlıların bir yere gelmesidir. Hemen hemen hepimizde bencillik hastalığı var ve bizim bu hastalığı yenmemiz gerekiyor. Eğer biz bu hastalığı yenemezsek bir yere gelmemiz mümkün değildir. Bizim asıl istediğimiz şey, Van’da çalışan görevlilerin yerel insanlarımızdan olmasıdır. Ama maalesef bizde öyle bir hastalık oluşmuş ki biz birbirimizi çekemiyoruz, biz birbirimize tahammül edemiyoruz. Biz bir makama geldiğimiz vakit tek düşüncemiz zengin olmaktır. Siyasetin temeli dürüstlükten gelir o yüzden devletin başına geçen insan öncelikli olarak dürüst olmalıdır. Biz eğer hırsızlık yapar, yolsuzluk yapar, adam kayırırsak kendi koltuğumuzdan endişe duymaya başlarız. Zamanla önümüze biri çıkar ve açığımızı yakalayarak bizi bir üst makama şikayet eder ve o makamdaki insanlar bizim bir üstümüze geçmeye çalışır. Eğer hayatımız boyunca dürüstlüğümüzü koruyabilirsek böyle bir şeye maruz kalmayız.        Van’daki siyaset bahsettiğim kontrolleri sağlayamadığı için bugün içler acısı bir durumdadır. Bizim bu çekememe ve bencillik hastalığından kurtulup bu durumu düzeltmemiz lazım."

MHP'Yİ TAKDİR EDİYORUM

"Yıllardır Ak Partiye emek verdim. Tam olarak partinin içinde değildik sadece dışardan destek veriyorduk. MHP’de gerçekten çok samimi, hesabı kitabı olmayan, kapalı kapılar ardında konuşmayan bir ortam var ve bu ortam beni çok memnun etti. Zaten Devlet Bahçeli’nin duruşu ve memleketine sahip çıkışı devletine bağlı olduğunu gösterdi. Ben Sayın Bahçeli’nin bu tutumunu takdir ediyorum ve onun gibi bir siyasetçinin bir daha yetişemeyeceğini tahmin ediyorum. Çünkü o bir dava adamıdır ve en zor anlarda bile ateşten olan gömleğini giyerek, vatanına ve bayrağına sahip çıkmıştır. Devlet Bahçeli’nin ne kadar gözü kara olduğunu tüm partililerde çok iyi bilir. Benim MHP’yi seçmemin asıl nedeni de bu anlattıklarımdan kaynaklıdır. Şimdi MHP’de olduğum için mutlu ve huzurluyum.”

ERDOĞAN'A YA DA AK PARTİYE KIRGINLIĞIM YOK

Ortasaç, “Recep Tayyip Erdoğan ülkenin başkanıdır. Benim ona ve Partiye kırgınlığım yok. Benim asıl kırgınlık sebebim buradaki insanları Ankara’yı baz almadan hareket etmeleriydi ve bu da benim Partiden ayrılma sebeplerimden biri oldu. Gerçekten yöneticilerin adil olması ve adil olanları yanında bulundurması lazım... Vatandaş Vali ile görüşmek istediğinde bir yıl randevu veriyor ve o vatandaş bize geri geliyor. Bu durumlara da çare olmak lazım yani gerçekten siyasette ilk önce birbirimizi sevmemiz lazım ve biraz daha memleketi, vatanı sevmememiz lazım.”

KAYYUMLAR ÇOK BAŞARILI

Ortasaç,”Gerçekten Van son iki yılda büyük bir patlama yaparak çok güzel çıkışlar yaptı. Birçok ilçemize kayyum atandı ve bu ilçelerin tamamı şu anda kayyumla yönetiliyor. Tabi ki bütün kayyumların çok başarılı olduğunu söyleyemeyiz ama düşündüğümüz zaman birçoğu güzel başarılara imza atmıştır. Kayyumların Van için ve yatırım için böyle bir süreçte gelmeleri güzel oldu.”

BASIN OBJEKTİF OLMALIDIR

Ortasaç,”Taraf olan basınlar da var olmayanlar da var. Benim için bir basında aranması gereken öncelik objektif olmasıdır. Çünkü taraf olan bir basın, basın olma özelliğini kaybeder. Nasıl ki insanın görme organı gözlerse ülkenin de görme organı basındır. İnsanlar seslerini duyurabilmek ve tepkilerini gösterebilmek için basını tercih ederler. Van’da basına yeterince değer verilmiyor. Biz herkese kulak veren, taraf olmayan ve şeffaflığını koruyan bir basın istiyoruz. Şu anda bizim gözlemlediğimiz kadarıyla medya gruplarına önem verilmiyor.”Diyerek konuşmalarını tamamladı.

 

 

Kaynak:VAN GAZETESİ
Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

VAN HABER