KANDAŞOĞLU BETON
İRAN ÇÖLÜNÜN KALBİNDE MASOULES-İRAN HABER

Haberi Paylaş

Tarih: 04 Mart 2019 12:34

İRAN ÇÖLÜNÜN KALBİNDE MASOULES-İRAN HABER

Nayband köyü, merdiven mimarisinin örneklerinden biridir ve Masouleh Çölü olarak adlandırılır.

Nayband köyü, merdiven mimarisinin örneklerinden biridir ve Masouleh Çölü olarak adlandırılır.


Köy, çölün arasında yeşil bir adaya benziyor ve inanılmaz bir etkiye sahip.

Tabas uluslararası yolunun ortasında, palmiye ağaçlarının yeşil çatıları her yoldan geçenlerin dikkatini çekiyor. Bu yeşil örtü çölde bir serap gibi gözüküyor, ama aslında önünüzde, adım adım Masouleh Çölü adıyla şekillendirilen Nayband adında bir köy var. 


İlk bakışta aklınızdan geçen şey, Nayband'ın bu çölün merkezinde nasıl oluştuğu ve yaşamaya devam ettiği. Naiband'ı bu güne kadar tutan şey, Blue Guevara'yı bu köye ve bölgedeki diğer köylere bağışlayan su kemerleri ve su kaynakları. Banyo suyunun, tarımın ve naiband çiftliklerinin ve Ziyaretgah köyünün genellikle Zardast'ta gözlerle donatıldığını bilmek fena değil.


Biraz sörf yaptıktan sonra belki bu köyün yüzüne tanıdık gelebilir. Bu aşinalık sebebi, Majid Majidi'nin köyden, Muhammed'in Hz. Muhammed'in yeri olarak kullanılması ile ilgili olabilir.


Bu köyün benzersiz özellikleri, ulusal anıtlar listesinde listelenen ismi vermiş ve değerli bir eser olarak kaydedilmiştir. Günümüzde, Nayband turistler tarafından iyi bir şekilde karşılanmaktadır ve bazı güzel anlar sunar. Köye girmeye ve sizinle gözlükleri hakkında konuşmaya devam ediyoruz.

Kaynak:İRAN HABER
Yorum Ekle

kod


GÜNCEL