NEW HOLLAND AKKÖPRÜLÜ ZİRAİ ALATLER
TAHRANA DAİR ESKİ KAYITLAR VAN HABER

Haberi Paylaş

Tarih: 05 Mart 2019 13:38

TAHRANA DAİR ESKİ KAYITLAR VAN HABER

Tahran’a dair en eski kayıtlar 11.yüzyılda, bu bölgede kaliteli narların yetiştiği bir köyden bahseden kayıtlar dışında, bölgeye dair 13.yüzyıla gelinceye dek pek bir bilgi yok.

Tahran’a dair en eski kayıtlar 11.yüzyılda, bu bölgede kaliteli narların yetiştiği bir köyden bahseden kayıtlar dışında, bölgeye dair 13.yüzyıla gelinceye dek pek bir bilgi yok.


13. yy’dan gelen bilgiler de Yakut el Hamevi’nin seyahatnamesi Mucemu’l-Buldân’e dayanıyor. Asillerin yer altında yaşadığı bir Rey Köyü’nden bahsetmiş. Sonra 1220’de Moğollar bölgeyi istila edip burayı yerle bir etmişler.


 Bu istiladan sağ kurtulanlar daha sonra o zamanlar bir köy olan Tahran’ı bölgenin en önemli ticaret merkezi haline getirmiş.


16. yüzyılın ortalarında, Tahran’nın nehirlerle, ağaçlarla ve avlanma olanaklarıyla dolu olması, Safevi Krallarından 1. Tahmasp’ın dikkatini çekmiş. Bu dönemde, 


1. Tahmasp hükümdarlığı altında, kervansaraylar, bahçeler, tuğladan evler ve 114 kulesiyle şehrin ilk kalesi inşa edilmiş. 


Tahran, Safevi döneminde git gide büyümüş ve Avrupalı ziyaretçiler tarafından yazılan kitaplarda etkileyici şarap bağlarının ve bahçelerin olduğu bir şehir olarak geçmeye başlamış.


18. yy’da Tahran, Kaçar Hanedanlığı tarafından tehdit edilmeye başlayınca, saltanat vekili Kerim Han Zend, 1758’de ordusunu Şiraz’dan Tahran’a yollamış.

 

Bir yandan şehir surlarını sağlamlaştırtan Kerim Han Zend, hanedanlığı Tahran’a taşımak için burada bir kraliyet sarayı yapımını başlatmış.


 Fakat Kaçar lideri Muhammed Hasan Han öldürülüp, oğlu Ağa Muhammed Han Kaçar da esir alınınca, Kerim Han Zend, Kaçar tehdidinin tamamen bittiğini düşünerek henüz tamamlanmamış sarayını bırakıp Şiraz’a geri dönmüş. 

Tabi işler Kerim Han Zend’in düşündüğü gibi gitmemiş ve 1795’de Ağa Muhammed Han Kaçar Şah olmuş. Yeni şah Tahran’ı yeni başkent ilan etmiş.


 Kaçar Hanedanlığı’nın başkenti olarak Tahran, günden güne büyümeye devam etmiş.1900’lerde nüfusu 250.000 iken, 20. yüzyılda dünyadaki en kalabalık şehirlerden biri olmuş. Tahran, iki devrim, iki askeri darbe ve bir o kadar da entrika görmüş geçirmiş. 1953’deki CIA darbesi İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemdeki dünya siyasetine yön vermiş. 1979’da da radikal İslamın yükselişi yine Tahran merkezli olmuş.

Kaynak:İRAN BASIN
Yorum Ekle

kod


GÜNCEL