BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KURBAN BAYRAMI MESAJI YAYINLADI
MİLAD KULESİ TAHRAN -VAN HABER

Haberi Paylaş

Tarih: 12 Mart 2019 14:49

MİLAD KULESİ TAHRAN -VAN HABER

İranın Başkenti Tahran da bulunan milad kulesini okuyucularımız için araştırdık yeni keşifler gezilecek görülecek yerleri sizlere sunmaya devam ediyoruz.

Başkent Tahran'ın merkezindeki kule, dünyanın en yüksek 5 gökdeleni arasında gösterilmektedir.


 2000 ve 2008 yılları arasında oluşturularak hizmete açılan Milad Kulesi, mimar Muhammet Rıza Hafizi tarafından dizayn edilmiştir.


İran’ın başkenti Tahran‘ın merkezi semtinde bulunan dünyanın en yüksek 6. gökdelenidir.

2000 yılında yapımına başlanan Milad Kulesi, 2007 yılında tamamlanmış ve 2008 yılında hizmete açılmıştır.

Yapının en uç kısmına kadar yüksekliği 435 mt’dir. 345. metrede 12. kat ve teras yer almaktadır. Teras katında Elburz Dağları‘nın eteklerindeki Tahran şehrini rahatça izlemek mümkündür.

Milad Kulesi, Muhammet Rıza Hafizi (Yadman Sazeh İnşaat Şirketi) tarafından İran ve İslami geleneklerine göre doğu tarzı bir yapı olarak tasarlanmıştır. 435 metre yüksekliğindeki kule, Tahran'ın önemli sembollerinden biridir. En üst katta Tahran manzarasına hakim olan restoran 360 derece dönüyor.

Bu katın salonunda İran uygarlığı gösteriliyor. Eserin 4 büyük ve 4 küçük duvarı bulunuyor. Küçük duvarda nar üzüm gibi cennet meyvelerini görebilirsiniz.

120 metrelik televizyon sinyali vericisi ile devasa bir anteni andırıyor.Başkentin manzarasını en iyi buradan izleyebilirsiniz.

Kaynak:VAN GAZETESİ
Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

TURİZM