NEW HOLLAND YENİ KAMPANYA
İRAN TAHRAN EN GÜZEL CADDESİ-VAN HABER

Haberi Paylaş

Tarih: 29 Mart 2019 15:00

İRAN TAHRAN EN GÜZEL CADDESİ-VAN HABER

İRAN GİTTİK GEZİP DOLAŞTIK EN GÜZEL YERLERİ SİZLERE SUNDUK UMARIM BEĞENİRSİNİZ.

İran’a gelmeden çokça “Emin misiniz?” duymuştuk. Her ne kadar bunlara kulak asmasak da, tesiri altında kalmış olacağız ki, uçak Tahran’a indiğinde biraz gergindik. Sanki, bilmediğimiz bir sürü kuralı olan bir yere gidiyoruz ve her an yanlışlıkla birini çiğneyip başımıza iş açabilirmişiz gibi bir gerilim hali vardı üzerimizde


Bir de, en çok sosyal medyaya konu olan, ülkenin zengin ve reformist kafadaki ailelerinin oturduğu şu meşhur kuzey Tahran var tabi… Hani şu kapalı kapılar arkasında çılgın partilerin olduğu duyduğumuz, dünyayı sallayan Rich Kids Of Tehran Instagram hesabında gördüğümüz İranlıların yaşadığı yer. En radikal kılık kıyafet tercihlerini (İran normlarında), yerel ve dünya mutfaklarından en çeşitli restoran opsiyonlarını bulacağınız yer burası. Burada evlerin metrekare fiyatları dudak uçuklatıyor. NY’a, Londra’ya kafa tutar seviyelerde.Tahran’da Azeriler, Kürtler, Ermeniler, Lurlar başta olmak üzere birçok azınlık olsa da nüfusunun çok büyük bölümü İranlı. Azınlıklar, hem kendi dillerini, hem de Farsça konuşuyor.


Tahran, İran’nın ekonomi merkezi. İran iş gücünün %30’u hizmet sektöründe, %45’i sanayi sektöründe çalışıyor. Buradaki iş hayatında devlet en hakim güç. Karmaşık uluslararası ilişkiler yüzünden çok az yabancı şirket Tahran’da iş yapabiliyor. Tabi 1979 devrimi öncesi, bu durum böyle değilmiş. Pek çok yabancı şirket bu bölgede aktifmiş. Yabancı şirketler rejim değişimi ile birlikte ülkeyi terk etmiş, ama Amerikan fast food zincirlerine olan ilgi kalmış. Bu da taklit Amerikan fast food restoranları için bir pazar yaratmış. İranlılar, bu zincirleri logosundan menüsüne birebir kopyalayıp, isimlerinde küçük değişiklikler yaparak kendi zincirlerini açmışlar. Mash Donald’s, Pizza Hat’s, Kabooky Fried Chicken bunlardan bazıları.

Kaynak:VAN GAZETESİ
Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

GÜNCEL