NEW HOLLAND YENİ KAMPANYA
\'KHK\'liyim aday olabilir miyim\' diye başvuruda bulundu.-VAN HABER

Haberi Paylaş

Tarih: 12 Nisan 2019 14:19

'KHK'liyim aday olabilir miyim' diye başvuruda bulundu.-VAN HABER

İstanbul'un Avcılar ilçesine sosyalist bağımsız aday olan KHK'li akademisyen Savaş Karabulut, 4 ay önce YSK'ye 'KHK'liyim aday olabilir miyim' diye başvuruda bulundu.

İstanbul'un Avcılar ilçesine sosyalist bağımsız aday olan KHK'li akademisyen Savaş Karabulut, 4 ay önce YSK'ye 'KHK'liyim aday olabilir miyim' diye başvuruda bulundu.


İstanbul Üniversitesi’nden KHK ile ihraç edilen akademisyen Savaş Karabulut, İstanbul’un Avcılar ilçesinden belediye başkanlığına aday olmaya karar verdiğinde işini sağlama almak istedi. Aday olabilmesinin önünde bir engel olup olmadığını öğrenmek için aylar önce YSK’ye ve Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulundu. Fakat ne YSK’den ne de Adalet Bakanlığı’ndan yanıt alamadı. 


Karabulut, sonuç alamayınca Avcılar Belediye Başkan adayı oldu.Seçimden sonra YSK’nin HDP’den başkan seçilen KHK’li adaylara mazbata verilmemesini eleştiren Karabulut, “Bu durumu devletin her kademesi biliyordu” dedi.

‘KHK’Lİ OLMAK ADAYLIĞA ENGEL Mİ?’ SORUSUNA YSK’DEN YANIT

Karabulut, henüz aday olmadan önce “YSK’nin adaylığımı engelleyip engellemeyeceğine ilişkin kafamda soru işaretleri vardı. Fakat “KHK’li milletvekillerinin olduğu Meclis’te beni engelleyemezlerdi diye düşünüyorum”diyerek  İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’ndan aldığı ‘hakkında kovuşturmaya yer yoktur’ kararı ile YSK’ye ‘Seçimlere girmeme herhangi bir engel var mı?’ sorusunu yöneltti.


  YSK, Karabulut’un başvurusunun üzerinden birkaç gün geçtikten sonra yanıt verdi. YSK’nin verdiği yanıt ise şöyle: “YSK’nin görev ve yetkileri 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 14. Maddesi ile 7062 Sayılı Yüksek Seçim Kurulunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 6. maddesinde belirtilmiştir. Sayılan bu görevler arasında danışma niteliğindeki isteklere görüş verilmesine ilişkin bir hüküm bulunmamaktadır.” 

Kaynak:hakkari haber
Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

VAN GAZETESİ