BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KURBAN BAYRAMI MESAJI YAYINLADI
VAN GAZETESİ İRAN\'DA TÜRKİYEYİ TEMSİL EDİYOR

Haberi Paylaş

Tarih: 09 Mayıs 2019 17:12

VAN GAZETESİ İRAN'DA TÜRKİYEYİ TEMSİL EDİYOR

Van'da ve Türkiye'de yayın yapan Farsça ve Türkçe Van Gazetesi İran'da Türkiye'yi temsil ediyor...


Farsça ve Türkçe  Van Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hikmetullah Yetkin ile gazete ortaklarından Eyşan Yüzgeç gazete hakkında bilgiler aktardı.


Hikmetullah Yetkin, " Farsça gazetemiz ilk olarak,  Ağustos 2017'de 8 sayfalık ve 1000 tiraj ile bastık. Bu gazetemizi İran'ın Tebriz, Selmas, Hoy, Meşhed, Şiraz, Tahran, Urmiye bölgelerinde dağıtımını gerçekleştirdik. Dağıtım yaptığımız yerlerin daha geniş bir kitleye ulaşmak amacı ile başka bölgeleri ele almayı başardık. Kendi ülkemizi İran'a tanıtmak ve İran ülkesini de kendi ülkemize tanıtmak bizleri mutlu ediyor. İran'da okuma oranı Türkiye gibi çok olduğundan dolayı dergi kültürü de yaygınlaşmış durumdadır. Bizlerde bunları bilerek, keşif edilmemiş yerleri keşif edip bölge halkına sunuyoruz. Bu dergiden herhangi bir gelir elde etmiyoruz. Çünkü aldığımız reklamlar sadece baskı bedelini ve dağıtım tutarlarını karşılıyor. Biraz daha kolaylık olsun diye Farsça haber sitelerimizi aktifleştirerek, daha çok kitleye ulaştık. Haber sitemizde çok farklı uygulamalarda mevcuttur. Sadece memleketimizin gelişmesini isteyen basın mensuplarıyız. Bu yolda bizleri yalnız bırakmayan ulusal kanallarımız, basın mensubu arkadaşlarımıza tüm dostlarımıza, sponsorlarımıza ve İran'da bulunan ortaklarıma teşekkür ederim." dedi.


Eyşan Yüzgeç Gazetenin çift dilli olması bir artı değer olduğunu ve bu değere herkesin sahip çıkması gerektiğini dile getirdi.


Eyşan Yüzgeç, "Şuan ise  daha çok bölgeyi ele alarak dağıtım gerçekleştiriyoruz. İran'da gazetecilik yapmak çok zor. Gazetecilik serüveninde dağıtım ve tanıtımda bir o kadar sıkıntılı bir durum. Bizler bunların üstesinde gelerek, İran'a 'bizlerde varız' mesajı verdik. Çok şükür Allah'ıma, İran'da binlerce dergimiz dağıtılıyor ve abone sayımız sadece İran'da değil, Türkiye'de de istenilen sonuca ulaşılıyor.  Bizlerde daha çok emek vermek için çaba sarf ediyoruz. Bazen gücümüz yetmiyor, bu konuda kamu kurumlarının ve halkın desteklerini istiyoruz." dedi.


İranlı Şerif Negizade Ahrancani, " İran'da bu mecelleyi çok gördüm. Bu sayfaları çok güzel ve tarihi yerleri çok iyi anlatmış. Bu mecelle İran'da çok seviliyor. Bizlerde hem sahiplerini hem de Türkiye'yi çok seviyoruz." dedi.


Kaynak:VANGAZETESİ
Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

VAN GAZETESİ