VAN\'DA BİLİNMEYEN SIRLAR

Haberi Paylaş

Tarih: 26 Mayıs 2019 18:33

VAN'DA BİLİNMEYEN SIRLAR

Van'da en çok karşımıza çıkan ve çocukluk vaz geçilmemiz olan Karahindiba yani puf çiçeğinin yararlarını ve faydalarını Van Gazetesi ailesi olarak araştırdık. - VAN HABER -VAN GAZETESİ

Van'da bu sırların neye yaradığını beraber öğrenelim. 


Karahindiba çay şeklinde ya da bitkisel ilaç şeklinde kullanılmaktadır. Karahindiba bitki çayı uçucu yağlar, inülin ve levulin, kolin, taraksatsin ve saponinler, reçine ler  yağlı asitler, şeker ile pektin, zamk, müsin ve protein içermektedir.


Bu bitkisel çay karaciğer sorunlarını tedavi etmek amacıyla geçmişten bu yana kullanılmaktadır. Karaciğerde gerçekleşen biokimyasal reaksiyonlarda iyileşme sağlayarak bedeni düzene sokmaktadır. İlaçlara karşı güçlü bir alternatiftir.


Sindirim sistemini iyileştirmek için çok iyidir. Ayrıca parazitlerden kurtulmak için de tavsiye edilir. Ağır hastalıklardan sonra halsiz vücudu canlandırır.


Karahindiba çayı faydaları


Alternatif tıp tarafından sinirsel hastalıklar, güçsüz bünye, kanı temizlemek için, lenf düğümleri iltihabı, eklem hastalıkları, karaciğer, böbrek ile vitamin eksikliği, kronik yorgunluk ve cilt tedavisinde kullanılmaktadır. Uykusuzluğa, stres ve depresyona iyi geldiği de bilinen diğer özellikleridir.

• Hepatit tedavisi

• Kolesistit tedavisi

• Safra taşını yok etmek

• Sarılığı iyileştirmek

• Gastrit tedvisi

• Sistit tedavisinde uygulanmaktadır.


Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır?


Yarım tatlı kaşığı kadar ince kıyılmış kara hindiba kökünü bir su bardağı dolusu suya akşamdan eklenir. Ertesi sabah kaynatılır 2dk demlenmesi beklenir ve süzülür. Karahindiba çayı kahvaltıdan yarım saat önceye ve yarım saat sonraya bölünerek tüketilir.


Umarız güzel bir bilgi olmuştur. Kalın sağlıcakla... Uzman eşliğinde yapılışı yapılsa daha iyi olur. 


Kaynak:VAN GAZETESİ
Yorum Ekle

kod


VAN GAZETESİ