Beyaz Bayrak ve Beslenme Tostu Okul Sertifika Töreni

Haberi Paylaş

Tarih: 12 Haziran 2019 16:05

Beyaz Bayrak ve Beslenme Tostu Okul Sertifika Töreni

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü “Beyaz Bayrak” ve “Beslenme Dostu Okul” projeleri kapsamasında gerekli koşulları sağlayan okulların sertifika töreni gerçekleştirildi.

İpekyolu Merkez İmam hatip Lisesi’nde düzenlenen törene; İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tekke, Van İl Sağlık Müdürü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dt. Şebnem Kartal, Başkan Yardımcısı Büşra Tapan Soğanda, İlçe Sağlık Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve sertifika almaya hak kazanan okul müdürleri katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tekke konuşmasında “Eğitim ortamlarının iyileştirilmesi adına yaptığımız çalışmalarımızdan birisi olan “Beyaz Bayrak” ve “Beslenme Dostu Okul” projeleri kapsamında bugün 169 okulumuz daha “Beyaz Bayrak ve Beslenme Tostu Okul” sertifikası almaya hak kazandı. Okullarının standartlarını yükseltme adına yaptıkları çalışmalardan dolayı başta İl Sağlık Müdürümüz ve değerli ekibine, ilçe milli eğitim müdürlerimize, değerli okul müdürlerimize aynı zamanda bu çalışmalara destek veren yardımcı hizmetler personelimize teşekkür ediyorum dedi.

Törende konuşan Van İl Sağlık Müdürü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dt. Şebnem Kartal; Başta obezite olmak üzere Dünyada Bulaşıcı Olmayan Kronik hastalıklar hizla artmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) 2018 verilerine göre Ülkemiz obezite ve şeker  hastalığındaAvrupa’da ilksırada gelmektedir.Bu hastalıkların okul çağı  çocuklarında görülme sıklığı giderek artmaktadır dedi.

Türkiye beslenme ve Sağlık Araştırması 2010 verilerine göre ülkemizde 19 yaş ve üzeri nüfusun yüzde 30,3 oranında obez tespit edilmiştir. Bu Oranın 2017 de yüzde 33,5’e kadar yükseldiği görülmüştür. Ülkemizde 7 ve 8 yaş çocuklarda fazla kilolukve obezite çalışmalarına (COSI-TUR-2013 ve 2016) göre 2013 te obeziteprevelansı yüzde 8,3 iken 2016 da yüzde 9,9’a yükselmiştir.. Ülkemizde yapılan çalışmalarda Diyabette 1998 de yüzde 2,2 iken 2010 da 13,7 yükselmiştir. Diyabette görüldüğü gibi çok ciddi bir artış gözlenmektedir dedi.

Bu sebeple Ülke genelinde geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın beden ve ruh sağlığını korumak, geliştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek, temizlik ve hijyen konusunda yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirmek, öğrencilerimizin hijyenik bir ortamda eğitim-öğretimini sürdürmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığımız arasında 2006 yılından beri uygulanmakta olan “Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü” 05.06.2015 tarihinden itibaren 4 yıl süreyle geçerli olmak üzere güncellenerek yeniden imzalanarak yürürlüğe konulmuştur.  

Bu amaçlar kapsamında ilimizde ki okullarımızdan,  2018-2019 eğitim öğretim yılında 149 Beyaz Bayrak başvurusu, 90 Beslenme Dostu Okul başvurusu yapılmıştır. Bu müracaatları değerlendirmek üzere yapılan saha çalışmalarında;  110 Beyaz Bayrak ve 79 Beslenme Dostu Okul Sertifikası şartları taşıyan okullara verilmiştir.

Konuşmaların ardından Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Büşra Tapan Soğanda’nınBeyaz Bayrak ve Beslenme Tostu Okul bilgilendirme sunumunun ardından Tiyatro gösterisi, müzik dinil tisi ve sertifika töreni ile son buldu.


Kaynak:VAN GAZETESİ
Yorum Ekle

kod


VAN GAZETESİ