NEW HOLLAND YENİ KAMPANYA
ÜNİVERSİTELERDE FARKLI UYGULAMA

Haberi Paylaş

Tarih: 20 Haziran 2019 12:06

ÜNİVERSİTELERDE FARKLI UYGULAMA

Bazı üniversite hastaneleri rituximab etken maddeli ilaç alacakları zaman kanser tedavisi için ayrı, romatoid artrit tedavisi için ayrı ihale açıyor. Böylece yerli ilaç firmaları en azından kanser tedavisinde kullanılan ilaç ihalesine katılabiliyor.

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre, rituximab etken maddesinin kullanıldığı ilacın 100 miligramlık olanı sadece kanser tedavisinde, 500 miligramlık olanı ise hem kanser tedavisinde hem de iltihaplı romatizma hastalıklarında kullanılıyor. Yerli firmalar bu etken maddeli ilacın kanser tedavisinde kullanılması için ruhsat aldı, ancak romatoid artrit tedavisinde kullanılması için Sağlık Bakanlığına yapılan ruhsat başvurusu henüz sonuçlanmadı.


Bazı üniversite hastaneleri ise kanser tedavisinde kullanacakları ilaç ihalesi açarken şartnameye, romatoid artrit ruhsatı olması koşulunu da koyuyor. Bazı üniversite hastaneleri ise Sağlık Bakanlığı'nın kanser ruhsatını da yeterli görmeyip, ABD'nin FDA ve Avrupa Birliği'nin EMA kuruluşlarından da ruhsatlı olma şartını arıyor. Bu durumda ise yerli ilaç firmaları ihaleye katılamıyor.


MALİYE'YE ŞİKAYET ETTİLER


Yerli ilaç firmalarının temsilcileri, yabancı ilaç firmasının yarattığı öldürücü rekabet ve üniversite hastanelerinin farklı uygulamalarının kamu zararına yol açtığı gerekçesiyle Hazine ve Maliye Bakanlığına şikayette bulundu. Yerli üreticiler, şikayet dilekçesine, üniversite hastanelerinin ihalelerinde oluşan ve kamu zararına yol açan fiyat farklarını da delil olarak eklediler.


SGK GEÇEN YIL İLACA 31 MİLYAR TL ÖDEDİ


Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) sağlık harcamaları geçen yıl 2017'ye göre 13,9 milyar lira (yüzde 18) artışla 77,7 milyardan 91,6 milyar liraya yükseldi. 2018 yılındaki sağlık harcamalarının 31 milyar lirası ilaç harcamalarından oluştu. Kurumun 2017 yılında 25,2 milyar lira olan ilaç harcamaları 2018 yılında yüzde 23 oranında artış kaydetti.


Gerek Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerin, gerekse üniversite hastanelerinin ilaç giderleri, doğrudan SGK'ya yansıyor.

Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

TİCARET