Kadın Odaklı Belediye Çalışmalarının Önemi

Haberi Paylaş

Tarih: 12 Temmuz 2019 14:29

Kadın Odaklı Belediye Çalışmalarının Önemi

Stratejik Plan Kadın Koordinasyonu, stratejik planlama oluşturma çalışmaları doğrultusunda İpekyolu Belediyesi toplantı salonunda bir araya geldi.
İpekyolu Belediyesi’nde devam eden ‘Stratejik Planlama’ çalışmalarının toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı olması amacıyla kurulan Stratejik Plan Kadın Koordinasyonu çalışmaları sürmektedir. Toplantıda konuşan İpekyolu Belediye EşbaşkanıŞehsade Kurt, yerel yönetimlerde toplumsal cinsiyet eşitliğinin önemine değindi. 


Stratejik Plan Kadın Koordinasyonu, stratejik planlama oluşturma çalışmaları doğrultusunda İpekyolu Belediyesi toplantı salonunda bir araya geldi. Düzenlenen toplantıya İpekyolu Belediye EşbaşkanıŞehsade Kurt, kadın meclis üyeleri, kadın komisyon üyleri, kadın erkek eşitlik komisyon üyleri ve kadın müdürler katıldı.  Toplantıda konuşan İpekyolu Belediye EşbaşkanıŞehsade Kurt, oluşturulan Stratejik Plan Kadın Koordinasyonu ’un 5 yıllık stratejik plan ve bütçenin toplumsal cinsiyet eşitliğini dikkate alarak oluşturulmasında tüm sürecin öznesi ve takipçisi olmak adına çalışmalarına edeceğini açıkladı.

 

Kurt konuşmasının devamında, “Stratejik Plan Kadın Koordinasyonu ’un amacının her müdürlüğün hazırlayacağı stratejik plan ve bütçenin, toplumsal cinsiyet eşitliğini baz alan, takipçisi olan ve eksik kalınan noktalarda gerekli paylaşımları yapmaktır. Hizmet sunmada ve hizmet erişiminde hazırlanan projelerin bu bakış açısıyla değerlendirilmesi bir yükümlülük olarak görülecektir” dedi. 

‘Belediye hizmetlerinden herkes eşit şekilde faydalanmalı’


Kadın odaklı belediye çalışmalarının ne kadar önemli ve hayati olduğunu aktaran Kurt, “Belediye olarak çalışmalarımız kadın odaklı olmalıdır. Çalışmalara dair stratejik plan ve bütçelemenin hizmet götürülen herkesi kapsaması, herkesin eşit şekilde faydalanması önemli bir noktadır. Yapılan parklardan kaldırımlara, kaldırımlardan yollara, hayata geçirilmesi planlana her projenin kullanıcılarının erkekler kadar kadınların da olduğunun unutulmaması gerekir” diye ifade etti. 

Gerçekleştirilen toplantıda yapılan çalışmalarda izlenen yöntem, metot ve amaca yönelik adımlar noktasında nerde oldukları tartışıldı. Öte yandan izlenen eylem takvimi bakımından doğru bir çalışma ve değerlendirme süreci içerisinde oldukları konuşuldu. Gerçekleştirilen toplantıda takip ve değerlendirmenin sağlıklı ilerlemesi amacıyla düzenli toplantıların devam edeceği ve en kısa sürede kadın dernekleri, kadın emeği kooperatifleri ve çeşitli kadın kuruluşlarıyla görüşmeler alınacağı vurgusu yapıldı.


Kaynak:VAN GAZETESİ
Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

VAN GAZETESİ