Kurban Bayramı tatili 9 gün olacak mı

Haberi Paylaş

Tarih: 22 Temmuz 2019 13:14

Kurban Bayramı tatili 9 gün olacak mı

2018 yılında bayram tatili 9 gün olmuştu. Peki, bu sene Kurban Bayramı tatili 9 gün olacak mı? Kurban Bayramı tatili ne zaman başlıyor? İşte konu ile ilgili merak edilenler...

Kurban Bayramı için hazırlıklar başladı. Kurban Bayramı tatili için plan yapan vatandaşlar, bayram tatilinin 9 gün olup, olmayacağını araştırıyor. 2018 yılında bayram tatili 9 gün olmuştu. Peki, bu sene Kurban Bayramı tatili 9 gün olacak mı? Kurban Bayramı tatili ne zaman başlıyor? İşte konu ile ilgili merak edilenler...


Kurban Bayramı tatili 9 gün olacak mı? Bayramlar, hayat yolculuğunda Yüce Allah'ın insanlara lütfettiği kardeşlik ve neşe mevsimleridir. Bayramlaşmalar toplumda kardeşlik ruhunun pekişmesi için en güzel vesilelerdir. Kurban Bayramı için hazırlık içinde olan vatandaşlar, bayram tatili ile ilgili plan yapmaya başladılar. Geçtiğimiz sene 9 gün olan bayram tatilinin bu sene kaç gün yapılacak merak ediliyor. Peki, Kurban Bayramı tatili 9 gün olacak mı? 2019 Kurban Bayramı tatili ne zaman başlıyor? İşte detaylar...


KURBAN BAYRAMI TATİLİ NE ZAMAN BAŞLIYOR? 2019


Kurban Bayramı, bu yıl Ağustos ayında idrak edilecek. Kurban Bayramı'nın 1. günü 11 Ağustos Pazar gününe denk geliyor ve bayram 4 gün sürecek. Bayram takvimi şu şekilde;


Kurban Bayramı Arefe günü: 10 Ağustos Cumartesi


Kurban Bayramı 1. günü - 11 Ağustos Pazar günü


Kurban Bayramı 2. günü - 12 Ağustos Pazartesi günü


Kurban Bayramı 3. günü - 13 Ağustos Salı günü


Kurban Bayramı 4. günü - 14 Çarşamba günü

KURBAN BAYRAMI TATİLİ 9 GÜN OLACAK MI?

Kurban Bayramı tatili resmi olarak arefe günü yarım gün, 4 gün de bayram tatili ile birlikte 4,5 gündür. Geçtiğimiz sene Kurban Bayramı tatili 9 gün olarak belirlenmişti. Bu sene Kurban Bayramı arefesi cumartesi gününe, bayramın 1. günü pazar gününe, bayramın son günü ise çarşamba gününe denk geliyor. Eğer perşembe ve cuma günleri de tatile dahil edilirse hafta sonu tatili ile birlikte toplamda 9 gün tatil yapılmış olacak. Konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama bulunmuyor.

KURBAN NE ZAMAN KESİLİR?

Kurban, kurban bayramının ilk üç gününde kesilir. Kurban kesim vakti, Bayram namazı kılınan yerlerde, bayram namazı kılındıktan sonra, bayram namazı kılınmayan yerlerde ise sabah namazı vakti girdikten sonra başlar. Bayramın üçüncü günü güneş batıncaya kadar devam eder. Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüzleri kesilmesi uygundur. Bayramın birinci günü kesmek daha faziletlidir.


Şafii mezhebine göre ise kurban bayramın dördüncü günü de kesilebilir.KURBAN NE DEMEKTİR, HÜKMÜ NEDİR?


Sözlükte yaklaşmak, Allâh'a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, ibâdet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı, kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder.


Akıllı, hür, mukim ve dini ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını keser. Böylece hem maddi durumu yetersiz olup kurban kesemeyenlere yardımda bulunmuş, hemde Cenab-ı Hakka yaklaşmış olur.

Kurban ibadeti, İslam toplumlarının şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri yerine getirilmektedir. Kurban, bir Müslüman'ın gerektiğinde bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

Kurban Hanefi mezhebine göre vacip, diğer mezheplere göre ise sünnet-i müekkededir. Dini kaynaklarda Peygamber efendimizin kurbanını daima kestiği ifade edilmektedir.

KURBAN ETİ NASIL DEĞERLENDİRİLMELİDİR?

Hz. Peygamber, kurban etinin üçe taksim edilip, bir bölümünün kurban kesmeyen yoksullara dağıtılmasını, bir bölümünün akraba, tanıdık ve komşularla paylaşılmasını, bir bölümünün de eve ayrılmasını tavsiye etmiştir (Ebû Dâvûd, "Dahâyâ", 10). Ailenin ihtiyaç durumuna göre etin tamamı evde bırakılabileceği gibi, toplumda muhtaçların arttığı dönemde kurban etinin çoğunun hatta tamamının dağıtılması uygun olur.

.KURBANI KAÇ KİŞİ KESMELİDİR?

Koyun ve keçi bir kişi için; deve, sığır ve manda yedi kişiyi aşmamak üzere ortaklaşa kurban olarak kesilebilir. Kurban

olmaya engel bir kusurunun bulunmaması şartıyla, koyun ve keçi cinsinden hayvanlar bir yaşını doldurduktan sonra, sığır ve manda cinsinden hayvanlar iki yaşını, deve ise beş yaşını tamamladıktan sonra kurban olarak kesilebilir.KURBANI KAÇ KİŞİ KESMELİDİR?


Koyun ve keçi bir kişi için; deve, sığır ve manda yedi kişiyi aşmamak üzere ortaklaşa kurban olarak kesilebilir. Kurban

olmaya engel bir kusurunun bulunmaması şartıyla, koyun ve keçi cinsinden hayvanlar bir yaşını doldurduktan sonra, sığır ve manda cinsinden hayvanlar iki yaşını, deve ise beş yaşını tamamladıktan sonra kurban olarak kesilebilir.


.
.


.


.


.

.

Kaynak:internet haber
Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAŞAM