İran’da \"17 ABD istihbaratına bağlı casus\" tutuklandı

Haberi Paylaş

Tarih: 23 Temmuz 2019 08:50

İran’da "17 ABD istihbaratına bağlı casus" tutuklandı

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات ایران از دستگیری 17 تبعه ایرانی که با سرویس اطلاعاتی آمریکا «سیا» همکاری می‌کردند خبر داد.

وی گفت که معاونت ضد جاسوسی وزارت اطلاعات در 28 خرداد (18 ژوئن) سال جاری موفق به انهدام یک شبکه جاسوسی مرتبط با سازمان اطلاعاتی آمریکا شد.

به گفته او در این پرونده 17 نفر بازداشت و روانه دادگاه شدند و در حال حاضر احکام آن‌ها توسط دستگاه قضایی صادر شده است.

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات ایران تأکید کرد که برخی از این جاسوس‌ها به جرم «افساد فی‌الارض» و به حکم دادگاه اعدام خواهند شد.

وی خاطر نشان کرد: جاسوس‌های شناسایی شده شامل شاغلین مراکز حساس و حیاتی، همچنین بخش خصوصی مرتبط با این مراکز هستند که به عنوان پیمانکار یا مشاور در حال فعالیت بوده‌اند.

بنابر اعلام وزارت اطلاعات ایران، این افراد به صورت سلولی فعالیت می‌کرده و هیچ کدام ارتباطی با یکدیگر نداشتند.

مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات تصریح کرد افراد این شبکه جاسوسی با مبادرت به تأسیس شرکت‌های جعلی و جذب متخصصین ایرانی، اقدام به مراجعه اطلاعاتی به اتباع ایران می‌کردند و مأموریت آن‌ها جمع آوری اطلاعات دارای طبقه بندی از مراکز مهم و انجام عملیات های فنی-اطلاعاتی سازمان سیا بود. 



İsmi açıklanmayan İran İstihbarat Bakanlığı’nın istihbarat karşıtı müdürlüğü, 22 Temmuz 2019 Pazartesi sabahı, CIA’nın ABD istihbarat servisini içeren 17 casusluk bir vakanın detaylarını vermek için yabancı gazetecileri çağırdı.


Bakan, İstihbarat Bakanlığı’nın istihbarat bakan yardımcısının 28 Haziran’da (18 Haziran) bu yıl ABD istihbarat teşkilatıyla bağlantılı bir casus ağını imha etmeyi başardığını söyledi.


Ona göre, bu durumda, 17 kişi tutuklandı ve mahkemeye gönderildi ve cezaları şimdi yargı tarafından verildi.


IRI'nin istihbarat şefi, bu casusların bazılarının "yeryüzündeki yolsuzluk" suçlamasıyla yargılanacağını ve mahkemenin karar vereceğini vurguladı.


Tespit edilen casusların, kritik ve kritik merkezlerde çalışanların yanı sıra müteahhit veya danışman olarak çalışan bu merkezlerle ilişkili özel sektörü de içerdiğini belirtti.


İran İstihbarat Bakanlığı'na göre, bu kişiler hücreseldi ve birbirleriyle hiçbir bağlantısı yoktu.


İstihbarat Bakanlığı istihbarat müdürlüğü, bu casus ağının üyelerinin, sahte şirketlerin kurulması ve İranlı uzmanların işe alınması yoluyla, İran vatandaşlarından bilgi almak istediğini ve misyonlarının CIA'in kritik merkezleri ve teknik bilgi operasyonları tarafından sınıflandırılan bilgileri toplamak olduğunu belirtti.

Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAŞAM