VESİM YAVİÇ KURBAN BAYRAMI MESAJI YAYINLADI

Haberi Paylaş

Tarih: 06 Ağustos 2019 18:32

VESİM YAVİÇ KURBAN BAYRAMI MESAJI YAYINLADI

Ak Parti İpekyolu ilçe başkanı Vesim Yaviç, Kurban Bayramı mesajını ve bayram ile ilgili önemli bilgiler Van Gazetesi'ne aktardı.

Yaviç, "Memleketimizde, ülkemizde, özellikle Van'ımızda bütün vatandaşlarımızın her birinin bayramı güzel geçsin. Yani çoğumuz bundan 20, 30-45 yıl önceki bayramları hatırlamaz. Elhamdülillah bugün Allah’a şükrederek söylüyoruz; bugün çoğu alanda ülke olarak çok şey kaydettik. Bir zamanlar şöyle bir gazete manşetlerinde bir şeyler okurken, Hollandalı biri, Antalya’da hastalanmış ve Hollanda’ya gönderilmiş ve bu olay bize 20-25 yıl önce çok uçuk geliyordu. Ama geçtiğimiz hafta içinde buna benzer bir haberi kendimiz yaşadık. İtalya’da trafik kazası geçirmiş bir bayan kardeşimizin, ayağı kırılmış. Orda tedavi masrafları çok yüksek olduğu için bizim sağlık bakanlığımızın ambulans uçağı olay yerine gidiyor ve Türk vatandaşımızı alıp geliyor. Bugün böyle bir aşamaya geldik hamdolsun. 


            Gene ulaşımla ilgili konuşmak istiyorum. Fakat şimdi bana diyeceksiniz ki bayram mesajı ile ne alakası var.  Var ama … İnsanoğluyuz, balık hafızalıyız. Kendimi kastederek söylüyorum. Yapılan hizmetleri çoğu zaman görmüyoruz. Hatırlatmakta fayda var. Ben haziran ayı sonu, temmuzun başında İstanbul'a aracımla gittim ve geldim. Ülkemin yollarıyla gurur duydum. Yine bunda 15-20 sene önce Arabistan'a İran'a Allah rızası için aracıyla giden vatandaşlar, yollar oralarda çift çift beton asfalt diyorlardı ama şimdi onlar bize özeniyor. Türkiye gerçekten çok güzel günler yaşıyor ve yaşayacak. Biz artık Allah'ın izniyle gelişmiş ülke konumunda ilerliyoruz. Ayrıca bu gelişmişliğimizi artık batı kabul ediyor.  Bizim yaşamımızın her günü bayram tadında olması için memleketimize huzur lazım, güven lazım. Ayrıca huzur ve güvenin oluşması için ise bizim ülkemize sahip çıkmamız lazım. Yaşadığımız bölge özellikle olağanüstü güzelliklere sahip. Bakın her bir köyümüzün bir tarlası atölyesi var. Orada üretimin olması büyük katkı.Her bir dağımız bir fabrika, her bir yaylamız bir fabrikadır. Fabrika deyip geçmeyelim.  Yani Bir köyde 1000 nüfus yaşıyorsa yaşamlarını tarım ve hayvancılıkla idame edebilir. Ancak  hadi hepimiz pılımızı pırtımızı toplayıp kente gidelim düşüncesi güdersek,işte bayramımızı cehenneme çevirmiş oluruz. Yaşamamızın her günü bayram tadında geçmesi için memleketimizin güzelliklerini Allah vergisi, Allah'ın bahşettiği güzellikleri bu güzel coğrafyadan istifade etmeliyiz. Huzur…. Huzur… Huzur… Huzurun devamında refah gelir ve gelir düzeyi yükselir. Hepsi birbiriyle bağlantılı halkalar halindedir. Yani hepsi birbiriyle paralel ve bağlantılıdır. Bayramın Van'ımız için, ülkemiz için ve İslam alemi için güzelliklerle geçmesini temenni ediyorum. Bütün vatandaşlarımıza ve din kardeşlerimize hayırlı bayramlar diliyorum.


Siyasete birbirimize rakip olabiliriz ama hiçbir zaman düşman değiliz. Hepimiz kardeşiz. Bu bayramlarda bu kardeşliğin tadına varmak için birer vesiledir. Dahası şunu söyleyelim gelin kenetlenelim, bir olalım beraber olalım diri olalım. Van'ımız için herkes elini taşın altına koyması lazım. Van'ımız gerçekten güzel, ülkemiz güzel. Yani Van'ımız o kadar büyük değerlere sahip ki, o kadar güzel coğrafyaya sahip ki… Tarım desen, turizm desen, kültür turizmi desen, kış turizmi desen hepsi var. Hayvancılık desen alası yapılabilir ama bunlar yeterince değerlendirilemiyor.


Bizim çocukluk dönemi bayramları dibine kadar yani tadına varıncaya kadar yaşardık. Bir kere bayram bir gün önceden başlardı. Benim çocukluğumun bayramları köylerde geçti. Sabah özellikle yaz bayramları, ilkbahar bayramları ve sonbahar bayramları bütün evlerde sabah namazından bir saat önce bayanlar dış temizliğe başlardı. Ondan sonra yemek yapılırdı.  Köylü toplanır o alanda sabah kahvaltısı yapılırdı. Ayrıca öğle yemeği et ve pilav hazır olurdu. Kahvaltı sonrası köy halkı topluca ev ev ziyaretlere çıkardı. Yapılan bu etkinlik sayesinde herkes bayramın o güzel tadına varırdı. Küskünler barışır, dargınlar kucaklaşırdı. Kan davası bile olsa kesin olarak barış sağlanırdı. Kurban bayramları bizde bir daha güzeldi. Babam imamdı ve köyümüzde bir gelenek oluşmuştu. Köyde kurbanlar bireysel kesilmezdi. Topluca bayram akşamı liste yapılırdı. Kesim yapıldıktan sonra kesilen hayvanların paylaşımda ise kurban verenlere 2 pay, vermeyenlere ise 1 pay şeklinde dağıtılırdı. Bayramlarımız genellikle bir gündü. Ve gerçekten tadında yaşanırdı."dedi.


VAN GAZETESİ 2019 / AĞUSTOS


Haber: Tahir Çiçek

Röportaj: Hikmetullah Yetkin

Fotoğraf: İslam Kanat

Haber Moderatörü: Eyşan Yüzgeç


Kaynak:VAN GAZETESİ
Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

RÖPORTAJ