İş İnsanı Şaban Kahraman Kurban Bayramı mesajı yayınladı

Haberi Paylaş

Tarih: 09 Ağustos 2019 19:10

İş İnsanı Şaban Kahraman Kurban Bayramı mesajı yayınladı

Şaban Kahraman, ‘’ Van halkına sağlık, mutluluk, barış ve güzel günler diliyorum. Hepsinin bayramını canı gönülden kutluyorum."

Eski Bayramlarda İnsanlar Birbirine Daha Yakındı.


Şaban Kahraman, "Eski bayramlarda, akrabalık ve komşuluk bağları daha sağladım. Bundan dolayı insanlar daha fazla gider gelirlerdi. Ziyaret edilen yerlerde şeker, tatlı vs gibi ikramlar sunulurdu. Ayrıca o dönemlerde herkesin bayramına gitmek bir zorunluluk olarak görülürdü. Şimdiki dönemde ise bayramlar, tatil günü şekline dönüşmüş durumda. Eski bayramın tadı yok şimdiki bayramlarda. Tabi bu da bizi çok üzüyor. Çünkü; bayramlar bizim kutsalımız, geleneğimiz ve göreneğimizdir. Keşke eskisi gibi devam etseydi bayramlar.

 

Eski Bayramlarda Çocuklar Daha Mutluydular.


Tüm köyü veya mahalleyi gezerlerdi. 30, 40-50 çocuk birleşip, şeker toplarlardı. İkram edilen lokumlardan alırlardı. Daha eskiye gidecek olursak o zamanlar şeker yoktu. Yerine incir veya üzüm dağıtırdılar. Bu da sadece şekerle mutluluğun olmayacağını en güzel şekilde kanıtlardı. Çünkü gönül köprüleri, birlik ve beraberlik çok kuvvetliydi.

Şimdiki bayramlar eski bayramlara göre çok farklı olarak geçiyor Gerçekten eski bayramlar, şimdiki bayramlara göre çok farklı ve daha güzeldi. ‘’ dedi.

Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

RÖPORTAJ