BU HAFTANIN TREND BELEDİYE BAŞKAN ADAYI
Sebze ve Meyvelerde düşüş var?

Haberi Paylaş

Tarih: 28 Şubat 2018 13:44

Sebze ve Meyvelerde düşüş var?

Van’da geçen yıla rağmen bu yıl sebze ve meyvelerde düşüş yaşandı. Van’ın halkı oldukça besin değeri yüksek olan nar, şuan 4.5kr iken, muz 7.90kr olarak yerini korumakta.

Peki hangi besinler ve meyveler  insan sağlığına daha iyi gelir?

1. Kızılcık

Kızılcık, genelde soğuk yerlerde yetişir ve kuzey yarımkürenin meyvelerindendir. Düşük kalori içerir ve vücuda yararlı bir çok özellik taşır. İçinde yüksek oranda C vitamini, potasyum, demir ve kalsiyum bulunur. Ancak içerdiği antosiyanin ve kartenoid ona ana özelliklerini verir.

Bu yüzden kızılcık mükemmel bir doğal antioksidandır, bu da kanser ve kas dejenerasyonu gibi hastalıklara karşı koruma sağlar. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için de birebirdir. Son olarak, lif açısından da zengindir ve böylece bağırsak süreçlerini kolaylaştırır, ve dişlere, saçlara ve kaslara iyi gelir.

2. Portakal

Portakal yiyebileceğiniz en sağlıklı meyvelerden biridir. Bildiğiniz üzere fazla miktarda C vitamini içerir ve solunum yolu hastalıklarına karşı koruma sağlar. Bu meyve ayrıca önemli oranda potasyum içerir, bu da kaslarınıza çok iyi gelir. Ayrıca hesperidin içerir, bu bileşen kanda kolesterol seviyelerini azaltır.

Portakal kokusu sinir ve anksiyeteye iyi gelir, bu yüzden rahatlamak için iyidir. Bir diğer özelliği ise harika bir antioksidan ve idrar söktürücüolmasıdır. Bunlar da vücudu dezenfekte eder. Portakal yediğinizde hücreleriniz de bundan yararlanır çünkü portakal onları korur.

3. Elma

Elma hem sağlıklı hem de popüler bir meyvedir. Doğal ve etkili bir antioksidandır, içindeki flavanoidler sayesinde kanser, yaşlanma gibi durumlara karşı koruma sağlar ve bağışıklık sistemini genel olarak güçlendirir. Bu yüzden dişçiler tüketimini önerirler çünkü ağızdaki bakterileri azaltır.

Elma kabuğu yüksek oranda lif içerir ve kandaki kolestrol seviyelerini düşürür, bunun yanı sıra bağırsakların işlevini arttırır. Elma yüksek oranda kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor ve potasyum içerir.

4. Kivi

Çok popüler bir meyve olmamasına rağmen kivi kesinlikle pek de bilinmeyen çok fazla özellik taşır. Çok lif içerir ve diğer durumlarda bahsettiğimiz gibi kolesterol seviyelerini normalleştirir ve bağırsak işlevlerini kolaylaştırır. Kulağa garip gelecek ama kivi portakalın 2 katı kadar C vitamini içerir.

Bu vitamin bağışıklık sistemini güçlendirir, solunum yolu hastalıklarına karşı korur ve demir emilimine yardımcı olur. Kivi lütein açısından zengindir, bu da solar radyasyona karşı filtre görevi gören bir pigmenttir.Ayrıca yüksek oranda folik asit içerir, bu da kansızlık ve kalp rahatsızlıklarına karşı korur.

5. Çilek

Lezzetli olmasının yanı sıra çilek çok sağlıklıdır. Yüksek oranda C vitamini, lesitin, pektin içerir ve bunlar kolesterolü azaltır ve damar tıkanıklığını önler. Ayrıca tip II diyabeti kontrol altına almaya yardımcı olur, kardiyak hastalıklarına ve iltihaplanmaya iyi gelir. Omega 9 ve magnezyumla bakır gibi mineraller taşır.

Çilekler ishale iyi gelir çünkü kanamayı durdurma özelliği taşır. Ayrıca cilt için özellikle yara ve sivilce tedavisinde kullanılır. Son olarak çileği diş macunu olarak kullanabileceğinizi belirtelim: ağzı temiz tutar ve çürük ile kötü ağız kokusuna karşı korur.

 

Van’da oldukça çok tüketilen maydanoz ve soğan halen fiyat endeksini korumaktadır.

 

Kaynak:Van Gazetesi Haber Merkezi
Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SAĞLIK