SİYASETTE ŞİİRİN YERİ - Sinan Salih Güngör

Sinan Salih Güngör

  Söz yaratıldığından beri şiir insanoğlunun hayatında var olmuştur. En ufak bir sıkıntıdan tutun, en büyük mutluluğuna kadar insan her duygusunu anlatabilmek için şiire başvurmuştur. 

Türkiye siyaseti de şiirden faydalanmış ve siyasetçilerimiz topluma mesaj vermek istediklerinde şiirlerden dizeler okumuşlardır. Bunun en önemli temsilcisi vakt-i zamanında Ziya GÖKALP'in Asker Duası isimli şiirini okuduğu için hapse atılan sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'dır. Kendisi şiir okumasından dolayı 10 ay hapis yatmasına rağmen şiirden vazgeçmemiş aksine şiirin büyüleyici gücünün farkına varmıştır. Bundan dolayı topluma seslendiği her konuşmasında şiirle selam vermiştir halkımıza. Okuduğu şiirler siyasi görüşü ne olursa olsun beğenilmiş , sosyal medyada hızla yayılarak en ücra köşedeki bireyin bile yüreğine dokunmuştur. Çünkü sözlü kültür geleneğiyle acılarını,umutlarını şiirle paylaşan halkımızın duygularına rehberlik eden dizeler siyasetçi ve halk arasında iyi bir araç olmuştur. 

Şair Bestami YAZGAN'ın;

    "Sevmekten geri kalma,

     Yapan ol , yıkan el olma,

     Sevene diken olma,

    Gülü incitme gönül"

 mısraları bunun güzel örneklerindendir.

       Sayın cumhurbaşkanımızın dışında şiirle topluma mesaj vermek isteyen bir diğer önemli isim 2018 cumhurbaşkanlığı seçiminde Millet İttifakı'nın adayı ve aynı zamanda Cumhuriyet Halk Partisinin eski milletvekili Muharrem İNCE'dir.  Sayın Muharrem İNCE de seçim öncesi Star TV 'de yayınlanmış olan Nazlı ÇELİK'le Seçim Özel Programı'nda kendisinin 50.yıl yaş gününde kaleme aldığı, MUTSUZ KENTE MUTLU YAĞMURLAR YAĞIYOR isimli şiirini okuyarak halkımızın gönlünde yer edindi. Toplumumuzun kabuk bağlayan yarasına melhem oldu sanki. Okuduğu bu şiir de dilden dile söylenmiş ve sosyal medyada paylaşma rekoru kırmıştır.  

     "Ben Yalova’dan bir öğretmen,

50’sine yeni bastım.

Gözlerim gözlerine akmak ister,

Sen ister gizle ister göster.

Gözlerimden başka göze gitme,

Gidersen de sevme, seversen de delirtme.

Beni incitme,

Kapatma gözlerini gözlerime.

Sana derdimi kaç satırda anlatırım"


    Halkların Demokratik Partisinin 2018 cumhurbaşkanı adayı ve partinin eski eş başkanı olan sayın Selahattin DEMİRTAŞ da bu şiirsel mesajlaşmada yer alan önemli siyasetçilerimizdendir. Kendisi şiiri kuru kuru seslendirmemiş şiirlerini besteleyerek bağlamasını çalarak söylemiştir. Şiir zaten müzikle birleşince halkımızın yanaklarındaki tatlılık, bir gülümsemeyle belirgin hâle gelmeye başlamaktadır. En son cezaevinde bestelediği KORKMA isimli şiirinde geçen;

"Korkma, bağır; olmadı Hızır'ı çağır!

Hızır senin kalbindedir,

Sen Hızır'sın be güzelim! " 

mısralarıyla bize güzel bir mesaj vermiştir. 

Hızır dizinimize göre zorda kalan insanların yardımına koşan mübarek bir zattır. (Bazı kaynaklar onun peygamber olduğunu da söyler.) İşte sayın Selahattin DEMİRTAŞ bize Hızır'ın içimizde olduğunu ve başarmak için dışardan bir güce ihtiyacımızın olmadığını , yeterli güce sahip olduğumuzu belirtiyor. Bu şekilde  Mustafa Kemal ATATÜRK 'ün ''Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır!'' sözüne gönderme yapmaktadır Hızır motifiyle.

Artık halkımız da evde veya kahvehanelerde siyasi tartışmalar yaparken bu şiirlere başvurmaktadır.

      Görüldüğü üzere şiirin gücünü fark eden siyasetçiler diğer siyasetçilerin arasından sıyrılmış halkın yüreğine dokunmuşlardır. 


Çok sıradan bir söz olmasına rağmen "BU ÜLKEYİ KURTARACAKSA ,ŞİİR KURTARACAKTIR."  sözi gerçekliğini ispat etmiştir.

      

Vesselam...En Çok Okunanlar

Başarı Hikayeleri

Münir Özkul kimdir?

Karikatür

VAY BE