MEKİF FUARI

BAŞARANIN OLMAZSA OLMAZI - VEYSEL ÇOMAK

VEYSEL ÇOMAK
Hayat üç günlüktür dünün başı sağ olsun Bugünün çırpınışına büyük geçmişler olsun yarın ise yarından sonra gelecek olan ertesi günde bir fatiha organizasyonu düzenleriz. 

Bize lazım olan gelecek zamandır. Geçmişte kalmış olan başarı veya üzüntüleri sürekli hatırlayıp tekrar tekrar bugünün boğazına bıçağı dayamaktansa tüm olumsuz anıları ve olumsuz olmasında büyük rol almış olan insanları evvelinden beynimizdeki şekillerini asıp sonrasında yüreğimizde cesetlerini çıkarmamız gerekiyor. 

Insanı olgunlaştıran veya tecrübe sahibi eden geçmişteki yaşantıları olduğu kadar gelecekte yaşamak istediği yaşantının hayali, düşüncesi ve bugün okuyarak öğrenecekleridir. Sobanın elimizi yakacağını öğrenebilmek için illahi ellimizi yapıştırıp yakmasını beklememiz gerekmediğini bildiğimiz gibi veya kızartılmış yağın suyla birleşmesiyle patlama olacağını öğrenmek için evi ateşe vermemiz gerekmediğini bildiğimiz gibi başarının ve yahut huzurun getireceğini inandığımız her ne varsa onun için illahi kendimizi yiyip bitirmemiz gerekmediğini de bilmemiz gerekiyor.

Doktorun mide hastalığı olan hastasına verdiği tavsiyesi. "Midenin sağlığı için ne fazla yemen gerekiyor ne de az yani azar azar ama sıklıkla yemelisin."
Başarıda böyle bir şey bir kitap okumakla filozof, çıraklıkta ikinci günde usta veya bir tane testi çözmekle öğrenciler arasında en başarılı olunma ihtimali yok ama sürekli kitap okuyarak sürekli araştırarak sorgulayarak belki bir filozof olamayacaksın ama kendini iyi hissedeceksin, sürekli çıraklığa devam ettikten sonra artık her iş geldi elinden bu sefer o işi yapmadığın gün kendini kötü hissedeceksin, sürekli soru çözerek sorunun her halini bilip en üst seviyelere geldiğinde hala halk bir şeyler arkandan uyduracak ama sen kendinden emin bir şekilde korkusuzca adım atacaksın çünkü içindeki huzur halkın gözünde değil senin ulaşmak istediğin hayallerinde saklıydı ve sen gerçekleştirdin. Zaten bu duruma geldiğinde artık milletin ne dediği umursamayacaksın çünkü sen ne yapsan onlar sanki en iyisini yapmışlar gibi bir tavır takınacaklar. 

Bunları gerçekleştirmek içinde bugünün bitiminde yarına bir şey kalmamış demek yerine bugünün üzerine yarın biraz daha şeyler koymam gerekiyor demen lazım. Şunu da unutmayalım ki geriye atılan her adım geleceğin aydınlığına biraz daha gölge düşürmekte....