HER ÇOÇUK EŞİT OLABİLSE.. - Eyşan YÜZGEÇ

Eyşan YÜZGEÇ

Çocukluk sürecinde her çocuk eşit şartlara sahip olabilse. Âmâ bu her anlamda bir eşitlik olabilse. Ancak o zaman ortak sınavlara tabi tutula bilmeliler.içinde bulunduğumuz zaman uyarıcı zamanı. Çocuklarımıza verdiğimiz uyarıcı arttıkça algılama düzeylerinde artıyor. Birbirleriyle doğru orantılı olarak yıllardır demiyor-muyuz en iyisi öğretim modeli yaparak yaşayarak öğrenme sadece okuyarak soyut olarak ne kadar okuyabilirler ki. Öğretim sürecine tam anlamıyla dahil edemediğimiz çocuklar  eğitim süreci ile öne çıkarmaya çalışıyoruz. Doktor, mühendis, avukat olamayabilirler ama  kendilerine  yetebilen, ayakları üzerinde durabilen hem kendilerine hem çevrelerine faydalı bireyler olarak yetişe bilmelidirler.

Başarısızlık için hiçbir bahane kabul edilmiyorken Şartlar bazen zorlaşınca başarısız olmaları bu noktada zor olsa da “Eğer çok çalışırsanız, yeterince zeki olabilirsiniz” inancı hakim. Gerçekten çok büyük bir değişime ihtiyacımız var.”

“Dünyanın en başarılı eğitim kültürlerinde, bile öğrencilerin başarılarından sistem sorumludur” diyor. Yani sadece aile, sadece öğrenci ya da sadece öğretmen değil. Sistemi, o ülkenin kültürünü yaratıyor.(schleicher)Karikatür

NE DEMEK