GELİŞİM DURDURULMAMALI - VEYSEL ÇOMAK

VEYSEL ÇOMAK

İnsanoğlu yaşamın en başından beri bir şeylere isim verme, anlam yüklemeden dolayı ilkin düşünebilmeyi başarmıştır.

Sonrasında harfleri birleştirerek kelime, kelimeleri birleştirerek cümleleri oluşturan insanoğlu yazının icadına kadar hep sözleri ezberleyerek kulaktan kulağa aktardı. 

Bu sayede eskimemeyi, unutmamayı öğrendi. 

Atasözlerinin o derin anlamları, büyüklerin küçüklere o güzel nasihatleri buradan gelmektedir. 

Sözler aracığıyla insanın içindeki heyecanı, bitmek bilmeyen coşkuyu kulaktan kulağa aktarmanın yetmediğini anlamaya başlıyordu artık insan. Duyguların o benzersiz hazzının yanında eşyalarda giderek artıyordu bunlara isim vermek zorunlu bir nedendi artık. Müthiş bir kavram kargaşalığı çıkıyordu meydana bundan dolayı söylemlerini bir yere kaydetme ihtiyacı duymaya başladı insanoğlu.

En nihayetinde " söz uçar yazı kalır" diyerek yazının icadına gitti. Yazıya rahatlıkla icat diyebiliriz ama söze diyemeyiz insanoğlu var olduğu ilk günden beri söz de var olmuştur.

Yazı tam bir dönüm noktası olmuştur insanoğlu için. Çünkü geçmişi geçmişte bırakmak yerine geleceğe taşımayı öğrenmiştir bu sayede. kimileri yasa çıkarmış, kimileri şiirler yazmış, kimileri mektup...

Kimi insanlar yazdıklarından ötürü ceza yemiş kimileri ödül almış... ceza alanlar özgürlüğünü yazıda bulduğu için hiç yazmaktan geri durmamışlar adeta duygulara, düşüncelere kelepçe vurulamayacağını en açık şekilde göstermişlerdir.

Giderek globalleşen dünyada giderek yalnız kalan insan modeliyle karşı karşıyaya kaldığımız bu günde bile halen yazı ilk günkü tazeliğini koruyor. hiçbir şey yerini almadı ve almayacaktı. 

Ses kaydediciler, DVD, CD’ler vb. Bir çok şey yaratılmasına rağmen hiçbiri yazının yerini almadı.

Geçmişi yazanlar olduğu gibi bugünü yazanlarda oldu bununla yetinmeyip ütopyalar bile yazıldı. 

Evet, yaşamak: yazmak, okumak, söylemek ve çizmekle ancak anlam kazanabilirdi bunun farkına vardı insanoğlu ve icada koyuldu hiç şüphesiz dünyadaki en güzel icad yazı oldu ve iyikide yazı oldu. Onun için okumaya yazmaya çizmeye vergi getirilemez, getirilmemeli, okumak engellenmemeli, gelişim durmamalı, durdurulmamalı.

Bol bol yazmak, okumak, söylemek ve çizmek dileklerimle...