BİZLERİ BAŞARISIZ YAPAN 7 MADDE - AZAD BERRAK

AZAD BERRAK

Bizi başarısız yapan veya engelleyen nedenlerden bazılarını yazımızda ele aldık.   


1. Yarın yaparım


İlk sıraya aldığımız yarın yaparım nedeni sıklıkla ertelenen ama başkası tarafından yapıldığın dada bende düşünmüştüm dediğimiz konu bende yarın yaparım dediğim iş fikirlerim oldu ve aynı senaryoyu yaşadım. Aklınıza ve kalbinize uygun gücümüzün yettiği tüm ne varsa ertelemeyin hemen yapın.2. Yapamam!


Yapamam kelimesini kullandığınız an yapamaya ilk adımı atmış bulunuyor insan zaten inanmaktan geçiyor kendine güvenmekten ve benim diğer yapanlardan hiç bir eksiğim yok bende yaparım hatta daha iyisini yaparım dememiz gerekli ki başarıya ve istediğimiz hayallerimize ulaşabilelim


3. Adil Değil


Her zaman bir adalet terazisi var elimizde sanki tüm adaleti biz sağlarcasına halbuki adil iş veya fikri kendimiz sağladığımızın farkında değiliz. İşte babadan zengin değiliz adil değiliz işte şu kişinin oğlu veya kızı olsaydım da bu kadar imkanım olurdu diye bahane üretmek yerine yeni iş olanakları üretmeyi ve hayata geçirmeyi düşünüp yapmalıyız.


4. Zamanım Yok


 Nedense uyumaya tembelliğe gereksiz konuşmaya zamanımız oldukça çok fazla yeni fikirleri üretmeye gelince o çok geniş zamanımız yok oluyor. Halbuki en fazla 6 saat sağlıklı uyku yetiyor bile ama biz 12 saat uyumayı tercih ediyoruz 6 saatimiz boşa gitmiş oluyor. Sonra zamanım yok yetişemiyorum oluyor ve bu bir çok örnek mevcut. Zamanı iyi planlamamız gerektiğini bir kez daha vurgulamakta fayda var geri gelmeyenlerin arasında.


5. Benim fikirlerim daha iyi


Kendini ertelemeyen, fikirlerinin üzerinde duran, yapamam demeden sıkıca bağlanan, adil ortamı kendisi için sağlayan zamanını planlayan girişimciler fikirlerini hayata geçirdikleri zaman bu fikir ne ki benim fikrim daha iyi demeye başlıyoruz. Demek ki eksikler neler bizde bulmaya başladık. Kendimiz olalım sadece kendimiz.


6. İmkansız!


Herhangi fikir düşünce aşamasındayken kendimize yakın gördüğümüz kişiler ile bilgi paylaşımı yaparız. İlk sözleri imkansız yapamazsın mevcut var olan bir firma ile yarışamazsın sizde bunu söyleyin kendinize mevcuttan daha iyisini yapacam mevcuttun yapamadıklarını yapacam bilinçaltına ne verirseniz onu başarırsınız. Tabi ki danıştığımız insanların düşüncelerinin önemi var ama modunuzu düşürecek sizi hayallerinizden uzaklaştıracak kişilerden uzak durun. 7. Onlar şanslıydı


Benim ortamım ve büyüme şeklim, ticari olarak veya yeni fikirler bulmaya müsait değil onlar daha şanslı alt yapıları var bizde kitap yoktu bizde şu yoktu bu yoktu diye kendi kendimizi kandırmanın anlamı yok bizde şanslıyız çünkü aklımız var kendi şansımızı oluşturacak ve farklı kılacak binlerce fikri bizde bulabiliriz önceki yazımızda bahsi geçen inanmak ile aklın yapamayacağı hiç bir şey yoktur. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u Fethinde gemileri karadan yürüteceğine inandı ve başardı. İşte inanmanın önemi bir kez daha şansı oluşturmaktan geçtiğini anlıyoruz. Hiç bir şey kendi kendine olmuyor bir eksik görürüz ona uygun beynimiz, bilinçaltımız harekete geçer. 


Bir örnek vereyim kendimden gittiğim bir yerleşim yerinde telefon şebeke sorunu vardı. Ama yanımdaki kişinin operatör nedeni ile şebekesi çekiyor bende bir sorun gördüm ve şunu düşündüm neden şebeke erişim noktası özelliği telefonda olmasın diye, olmayacak bir şey değil inanın belki de vardır ama ihtiyaçtan hemen aklımız yeni bir şey  bulmaya müsait yeter ki isteyin. Belki de iyi bir fikir yada kötü bir fikir olabilir korkmayın fikir üretmeye devam edin. Bizde şanlıyız!! Saygılar ile.....
Karikatür

NE DEMEK