BU HAFTANIN TREND BELEDİYE BAŞKAN ADAYI

DÜŞÜNMENİN MÜKEMMELLİĞİ - VEYSEL ÇOMAK

VEYSEL ÇOMAK

İnsansız düşünce, düşüncesiz insan düşünülemez. Düşünülürse düşüncesiz düşüncelerin düşüncesizliğinden ve düşünememezlik düşüncesinin düşünülmesiyle düşünce sistemi tamamıyla çöküntüye uğrar.


Aklı olmayan düşünemez düşünemeyen de insan sayılamaz. İnsan olmanın gereklerinden bir tanesi de düşünmektir, düşünebilmektir. Aklı olan her varlık düşünür düşüncesi ne kadar yanlışsa düşünen her varlığın aklı vardır düşüncesi de o kadar doğrudur. Düşünen her zaman doğruyu yapacak diye bir kaide olmadığı gibi düşünmeyen de her zaman yanlış yapar diye mutlak bir doğruluk yoktur. 


Düşünmek ve hissetmek birbirinden farklıdır hissetmek için dokunmak, görmek veyahut tatmak gerekir. Düşünmenin belli bir sınırlandırılması yoktur. Görünen görünmeyen duyulan duyulmayan gelmiş veya gelecek olan her ne varsa insanın ihtiyacını duyduğu veya çeşitli merakları sonucu aklın bulduğu bulgulara belli bir şekil verme ya da belli bir düzen içerisinde sıralama sistematiğine denilebilir. Herkes hissettiklerimizi düşünebilir. Kimse düşündüklerimizi hissedemez. Bir şeye güzel demek için görmek yani hissetmek gerek bunun güzelliği hakkında düşünülebilir ama düşünülen güzelliğin herkes  tarafından aynı olması beklenilemez. Her şey alınabilir insanların avuçları arasında ama düşünebilme özelliği biraz zor. Zor diyorum çünkü geçmişte yaşanılmış bazı gerçeklikler onunda alınabileceğini gösteriyor.  (Mankurtlaştırmak gibi…)     VEYSEL ÇOMAK.En Çok Okunanlar